Surfing Victoria announce team to represent Victoria at the 2017 Australian Surf Festival

Torquay, VIC/AUS (Tuesday 4th July, 2017): Surfing Victoria is proud to announce the team that will be heading to the 2017 Australian Surf Festival to represent Victoria in Longboard, Logger, Shortboard and Bodyboard divisions.

 

The event will be held on the Tweed Coast in Northern NSW from July 28th to August 14th and will hold divisions across the four disciplines in age groups from Junior through to Over 65.

 

“On behalf of Surfing Victoria, I would like to wish all competitors good luck going into the event” said Surfing Victoria CEO Adam Robertson.

 

“Every year we are impressed with the results and the way team members represent our state and I look forward to seeing some great surfing across all age groups!”

 

2017 will feature one of the biggest Victorian Teams in recent history with 42 individual competitors representing the state.

 

Notable surfers include former Australian Champions Ben Considine (Barwon Heads), Greg Brown (Jan Juc), Grayme Galbraith (Jan Juc), John Lane (Torquay), Tawa Hura (St Andrews Beach), Sage Goldsbury (Phillip Island) and Steve Watson (Blairgowrie).

 

For live scores and results throughout the event head to http://www.australiansurffestival.com/

 

Full Team Lists:

 

SHORTBOARD

 

OPEN MEN           

Luke Archibald

Stephen Noble

Hayden Forrest

 

OPEN WOMEN            

Sage Goldsbury

Jemima Hutchins

 

MASTERS (035)           

Tim Birnie

Mark Walker

 

MASTERS WOMENS (O35)           

Angie Reiter

 

SENIOR MASTERS (040)           

Adam Leslie

Andrew Hyde

 

GRAND MASTERS (O45)           

Arthur McKenzie

Jamie Reichelt

 

LEGENDS (50)           

Dave Matthews

Andrew Dell

 

LEGENDS (O55)           

Grayme Galbraith

 

LEGENDS (O60)           

Grayme Galbraith

 

LONGBOARD/LOGGER

 

OPEN MENS           

Ben Considine

Tas Dunton

Andrew Burgan

Luke Lalor

 

OPEN WOMENS           

Angela King

Melanie Renton

 

JUNIOR BOYS U18           

Ted Murphy

Riley Taylor

 

OVER 35 MENS           

Greg Brown

Liam Mccafferty

Matty Wright

 

OVER 35 WOMENS           

Melanie Renton

 

OVER 35 MENS           

Greg Brown

Liam Mccafferty

Matty Wright

 

OVER 40 MENS           

Matty Wright

Chris Hanrahan

 

OVER 45 MENS           

Liam Mccafferty

Brett Lalor

Chris Hanrahan

 

OVER 50 MENS           

Greg Brown

Grant Price

Brian Kuit

 

OVER 55 MENS           

John Lane

Brian Kuit

 

OVER 60 MENS           

Brian Thompson

Grayme Galbraith

 

OVER 65 MENS           

Phillip Trigger

Bob Smith

 

LOGGERS OPEN           

Ben Considine

Luke Lalor

 

LOGGERS UNDER 18           

Ted Murphy

Hugh Taylor

 

LOGGERS OVER 40           

Greg Brown

Grant Price

 

BODYBOARD

 

OPEN MEN           

Tawa Hura

Guy Drerup

 

OPEN WOMEN            

Lauren Archibald

 

DROP KNEE           

Josh Carson

 

JUNIOR MEN U/18           

Tawa Hura

 

MASTERS (035)           

Justin Kirkpatrick

 

GRAND MASTERS (O45)           

Steve Watson